Herkese Merhaba,

Ben Bora BALABAN, 1982 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Uzun yıllar özel sektör ve kamuda çeşitli görevlerde yer aldıktan sonra artık kendi işimin patronuyum. 

Uzun yıllardır sektörün içerisinden biri olarak Anroid ve iOS tabanlı cihazların güvenliği, mobil cihaz takip uygulamaları, casus yazılımlar hakkında zaten bilgi sahibiydim. Ancak oğlumun ilk Android telefonu olmasından sonra, ki buna her geleneksel bir Türk baba gibi mesafeli yaklaştım, sürekli telefonuyla vakit harcaması, tüm gün görüştüğü okul arkadaşlarıyla okulda sonra da çevrim içi olarak saatlerce görüşmesine, oyun oynamasına engel olamıyorduk. Tabi şimdi bir de devir malumunuz kötü, kimlerle ne görüştüğünü bilmek de istiyorduk. Her ne kadar oğlumuzu iyi yetiştirdiğimize inansak da olası siber zorbalıklara maruz kalması veya internette tanışabileceği kişilerin kötü niyetli amaçları gibi olasılıklar hep aklımızın bir köşesindeydi. Çareyi Android telefonuna yüklediğimiz casus yazılımda bulduk. Hem ona farkettirmeden telefon aktivitelerini görebildik, hem de çevrim içi tehlikelerin ona zarar vermediğinden emin olduk.

İşte bu nedenle yaklaşık 6 yıldır, farklı bir çok uygulama hakkında hem İngilizce hem de Türkçe bir çok yazı okuyorum. Giderek artan merakım, bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan araştırmamı hobiye ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürdü. 

Ben de hem zaten sektörden biri olarak işin teknik boyutlarına hakim olmam, hem de ihtiyaç doğrultusunda giderek bu alanda daha derin bilgi birikimine sahip olmam sahibiyle blogumda bunları sizlerle paylaşmaya karar verdim. Böylece hem edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmış olacağım hem de siz bilmediğiniz veya zaman ayıramadığınız için öğrenemediğiniz detaylara yorulmadan kolayca ulaşabileceksiniz. 

Blog yazılarımda, piyasadaki yeni, popüler ve incelemeye değer casus yazılım veya Android, iOS telefon görüntüleme programlarının avantaj, dezavantaj ve karşılaştırmaları ile birlikte bu programlarsız olası metodlar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Unutmayın ki bunlar deneyim ve uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkan bilgiler ışığında derlediğim bilgiler, umarım sizde ihtiyacınız olduğunda faydalanır ve yazılarımı takip edersiniz. Hepinize iyi okumalar!