Telefon Numarasından Konum Bulma Nasıl Yapılır?

GPS Tracking

Teknolojinin imkanlarını artık her an ve her yerde sonuna kadar kullanıyoruz. Yetişkinler için akıllı cep telefonu kullanmak bir zorunluluk olmuşken çocuklar için bile bu zorunluluğun yaşı gün geçtikte daha aşağı iniyor. Nitekim bu konuda yakın tarihli bir araştırma olmasa da 2018 yılının verilerine göre Türkiye’de 6 – 15 yaş arası çocukların %59’unun telefonu var. Bu da özellikle ebeveynler için telefon numarasından konum bulma gibi işlemlerin önemini daha da arttırıyor.

Bununla birlikte numaradan konum bulma işlemi elbette sadece ebeveynlerin ihtiyaç duydukları bir şey değil. Profesyonel amaçlarla mesai saatinde çalışanlarını onlara verdiği şirket cihazlarından takip etmek isteyen patronlar için ya da en hayat kurtarıcı şekliyle partnerinin kendini aldattığından şüphelenen kişilerin şüphelerini giderecek en etkili yollardan biri buna özel uygulamalarla numaradan konum bulmadır.

Konu sadece telefon numarasından yer tespiti gibi bir şey olunca üst düzey teknik bilgi gerektiren bir mesele olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kesinlikle birazdan anlatacaklarımızı okuduktan sonra çok pratik bir şekilde telefon numarasından konum görebileceksiniz. Hadi gelin daha detaylı bahsetmeye başlayalım.

Telefon Numarasından Yer Tespiti Yöntemleri

Sadece telefon numarasını kullanarak bir kişinin konumunu görebilmek için farklı yöntemler vardır. Bu farklı yöntemler elbette mobil cihazların farklı işletim sistemlerine göre değişiklik göstermektedir. Burada hem Android hem iOS için farklı yöntemlerden bahsettikten sonra her iki işletim sisteminde de kullanabileceğiniz bir numaradan yer bulma yöntemini de detaylı olarak belirteceğiz. 

Find My iPhone (iOS Kullanıcıları İçin) 

find my iphone app

iOS işletim sistemini kullanan iPhone’larda telefonla birlikte yüklü olarak gelen Find My iPhone uygulaması, telefonunuzun konumunu uzaktan görmenizi ve takip etmenizi sağlar.

iOS kullanıcıları için sunulan Find My iPhone ile numaradan konum bulma ücretsiz bir şekilde yapılabilmekle birlikte bunu yapmak için cihazda açık olan iCloud oturumunun bilgileri gerekmektedir.

Find My iPhone, iPhone’larda varsayılan bir uygulama olarak yer aldığı için iPhone kullanan birinin konumunu bulma çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İşte yapmanız gereken tek şey:

1. Ayarlar menüsüne gidin.

2. En üstte isim ve Apple ID’sinin yazdığı kısma tıklayın.

3. iCloud’a tıklayın.

4. Find My iPhone’u seçin.

5. Etkin olmayan ayarını etkinleştirin.

Find My Device (Android Kullanıcıları İçin) 

find my device app

Tıpkı iOS’ta olduğu gibi Android cihazlarda da Find My iPhone mantığıyla çalışan Find My Device uygulaması bulunmaktadır. Çalışma mantığı da Find My iPhone ile tamamıyla aynıdır.

Find My Device’ı Android telefonlarda numaradan konum bulma programı olarak uzaktan telefon izleme, telefonu kilitleme gibi işlemleri yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Find My Device’ın telefona kurulma aşamaları şöyledir:

1. Android cihazınızdan Google Play Store’a girin.

2. Find My Device uygulamasını aratın.

3. Uygulamayı indirdikten sonra cihazınızdan kullandığınız Google hesabınız ile giriş yapın.

4. Uygulamanın cihazdan konum izlemesine izin verin.

5. Ardından uygulamayı kullanarak telefonunuzu uzaktan kontrol etmeye başlayabilirsiniz. 

Casus Yazılımlar 

spyware

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar ile gerek iOS gerekse de Android işletim sistemleri olan telefonların konumlarını takip edebilirsiniz. Ancak bu uygulamalar, cihazların sahiplerinin hırsızlık gibi durumlarla karşılaşmaları halinde cihazlarını uzaktan takip edebilmeleri amacıyla geliştirilmiştir. Bu uygulamaları kullanarak başkasının telefonunu takip etmek biraz zorlayıcı olabilir.

Bu konuda doğrudan ve sadece başkasının telefonunu yönetme için üretilmiş olan casus yazılımları kullanmak bu noktada en verimli yöntemdir.

Bu casus yazılımların en bilinenlerinden biri mSpy yazılımı üzerinden casus yazılımlar ile numara yer tespiti nasıl yapılır görelim. 

mSpy — Telefon Numarasından Konum Bulma İçin en İyi Casus Uygulaması

mspy location tracker

Öncelikle mSpy’ın resmi internet sitesi üzerinden programı kullanabilmek için üye olmanız gerekiyor. Üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra size uygun bir paketi satın almanız gerekmektedir. mSpy’ın farklı özellikler sunan birbirinden farklı paket seçenekleri yoktur. Uygulamanın tüm özellikleri tüm paketler için açıktır. Örneğin, bir paket için başkasının konumunu bulma varsa bu özellik tüm paketlerde yer almaktadır.

Ücretlendirme sürelere göre yapılmaktadır. mSpy’ı kullanım sürelerine göre 1 ay, 3 ay ve 12 aylık satın almak mümkündür. Halihazırda güncel fiyatlar üzerinden bakıldığında mSpy’ın 1 aylık kayıt ücreti 168 TL, 3 aylık kayıt ücreti 294 TL ve 12 aylık kayıt ücreti ise 576 TL’dir.

Kendinize uygun paketi satın aldıktan sonra telefon numarasından konum sorgulama yapacağınız telefonun iOS mu yoksa Android mi olduğunu seçiyorsunuz. Ardından hangi işletim sistemini seçerseniz onun için gerekli yönlendirmeler kullanıcı panelinden doğrudan yapılıyor ve buradaki yönlendirmeleri takip ederek kolayca programı hedef cihaza kurabiliyorsunuz.

Programı hedef cihaza kurduktan sonra üyelik hesabınızın kullanıcı panelinden ya da bir telefondan başka bir telefonu kontrol etme sizin için mümkün hale gelecektir. Tabii ki yapacağınız kontroller arasında o telefonun konumunu anlık olarak görebilmek ve takip etmek de yer almaktadır. 

Başkasının Telefonunu Takip Etmek İçin Kullanılacak Casus Yazılımların Diğer Özellikleri Nelerdir?

Tabii ki uydudan cep telefonu numarasıyla yer tespiti ​ile eşdeğer bir işlemi çok daha pratik bir şekilde yapabildiğiniz mSpy gibi casus uygulamaların konum takibinin yanı sıra pek çok gelişmiş işlevi bulunmaktadır.

Detaylarını aşağıda belirteceğimiz bu işlevlerin en kapsamlı tanımı kesinlikle mSpy tarzındaki casus yazılımları kullanarak başkasının telefonunu yönetme ve içindeki her şeyi onun sahibi gibi görebilmeyi sağlamak olarak belirtebiliriz.

  • Başkasının aramalarını izleme. mSpy kurduğunuz telefona gelen ve o telefondan giden tüm aramaların kayıtlarını ve aramanın süresini görebilirsiniz.
  • SMS’leri izleme. Telefondan atılmış olan ve telefona gelen metin mesajlarına dair detaylı bilgileri ve bu mesajların içeriklerini görebilirsiniz.
  • Anlık mesajlaşma uygulamalarını izleme. mSpy ile takip ettiğiniz cihazın WhatsApp, Telegram ve benzeri anlık mesajlaşma uygulamalarının tamamının verilerini görebilirsiniz. mSpy ile izlediğiniz cihazın WhatsApp mesajlarını takip edebilirsiniz.
  • Program ve uygulamaları kontrol etme. mSpy ile takip ettiğiniz cihazdaki tüm uygulamaları o telefonun sahibi gibi kontrol edebilirsiniz. Dilediğiniz uygulamaları silebilir ve istediğiniz uygulamayı uzaktan o telefona indirebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz cihazın ekranını kaydetme. mSpy’ın gelişmiş özelliklerinden bir diğeri de takip ettiğiniz cihazın ekranını ondan habersiz bir şekilde kaydedebilmenizdir.
  • Tüm medya dosyalarını görme. Hedef cihazın galerisinde yer alan tüm medya dosyalarını uzaktan görebilirsiniz.
  • İnternet faaliyetlerini inceleme. İnternette girdiği siteler ve internet geçmişi gibi internet tarayıcılarının bütün faaliyetlerini izleyebilirsiniz.
  • E-mailleri okuma. mSpy ile takip ettiğiniz cihazın e–mail kutusunu baştan sona okuyabilirsiniz.

Google Maps İle Numaradan Konum Bulma Ücretsiz 

google maps

Casus yazılımlar kullanarak başkasının konumunu bulma kadar profesyonel olmasa da ücretsiz olmasıyla dikkatleri çeken bir yöntemimiz daha var.

Bu yöntemin en önemli özelliği numaradan konum bulma ücretsiz olarak en kesin bu yöntemle yapılabiliyor. Ancak bu yöntemin en büyük handikapı ise hedef cihazın sahibini onun haberi olmadan takip etmenin bu yöntemle mümkün olmaması.

Burada takip için belki de günlük işlerimizde en çok kullandığımız programlardan biri olan Google Maps’i kullanacağız. Google Maps’in çok bilinmeyen ancak faydalı bir işlevi, konumu anlık olarak istediğiniz bir Google hesabı ile paylaşma. Eğer takip etmek istediğiniz kişinin cihazına erişerek konumu sizinle paylaşmasına izin verirseniz onun nerede olduğunu anbean Google Maps üzerinden görebilirsiniz. 

Sonuç 

Numaradan konum bulma ücretsiz ve ücretli yapılabilen bir işlem. Biz her ikisi için de kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsetmek istedik.

Ancak başkasının konumunu bulma için kullanılabilecek en iyi yolun casus yazılımlar kullanmak olduğunu belirtelim. Bu noktada da telefon eşleştirme programı olarak gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz uygulama olarak mSpy’ı önermek istiyoruz.

mSpy, yukarıda detaylarıyla belirttiğimiz özellikleri sayesinde piyasadaki en iyi telefon takip programı olarak belirtilebilir. Hem başka bir telefonu kontrol etme hem de onun konumunu %100 doğrulukla sunması gibi çok fonksiyonlu özellikleriyle mSpy, kesinlikle bu alanda en öne çıkan alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir